A A A   Synod 2024
Diecezja Świdnicka

Komunikat Przewodniczącego KEP w sprawie Wielkiej Nowenny przed Dwutysiącleciem Dzieła Odkupienia

wtorek, 26-03-2024

informacje dla duszpasterzy

INFORMACJA DLA DUSZPASTERZY
 W ZWIĄZKU Z WIELKĄ NOWENNĄ
PRZED JUBILEUSZEM DWUTYSIĄCLECIA ODKUPIENIA

1. Celem Wielkiej dziewięcioletniej Nowenny przez Jubileuszem Dwutysiąclecia naszego Odkupienia jest odrodzenie i umocnienie wiary w polskim narodzie w obliczu gwałtownie postępujących procesów laicyzacyjnych, jak również dziękczynienie oraz uwielbienie Boga w Trójcy Jedynego za ten ogrom Jego miłosierdzia.
  2. Wielka Nowenna, którą rozpoczynamy tegoroczną celebracją Wigilii Paschalnej, trwać będzie przez kolejnych 9 lat (2024-2033), a jej obchody koncentrować się będą przede wszystkim wokół corocznego Triduum Paschalnego, uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego i Zesłania Ducha Świętego a także uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Nie chodzi więc o jakieś nowe formy pobożności, gdyż ‒ jak pisał św. Jan Paweł II w bulli Aperite portas Redemptori, wydanej z 1983 roku z okazji 1950-lecia dzieła Odkupienia ‒ „każdy rok liturgiczny jest świętem tajemnic naszego odkupienia” (nr 2).

1. Biskupi polscy polecają, aby duszpasterze w ramach corocznych celebracji Triduum Paschalnego, uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego a także uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, szczególnie w homiliach wyjaśniali wiernym znaczenie i doniosłość dzieła Odkupienia, przypominali o zbliżającym się Jubileuszu Dwutysiąclecia, a także zachęcali do wdzięczności i uwielbienia z te zbawcze dary.

Należy także podkreślać w ciągu każdego roku liturgicznego odkupieńczy charakter sakramentów świętych, zwłaszcza takich, jak: chrzest, bierzmowanie, pokuta i namaszczenie chorych, a w sposób szczególny Eucharystia.

Wypadałoby również tematykę Odkupienia oraz Jubileusz Dwutysiąclecia bardziej wyeksponować zarówno w przepowiadaniu homilijnym, jak i katechetycznym.

1. Biskupi usilnie zachęcają, aby zwłaszcza w ramach działalności różnego rodzaju wspólnot religijnych i ruchów działających przy parafiach, organizować spotkania modlitewne połączone z katechezą na temat dzieła Odkupienia. Najbardziej odpowiednim do tego czasem są dni pomiędzy uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego a uroczystością Zesłania Ducha Świętego, którą powinna rozpoczynać uroczysta Wigilia.
  2. Wyrazem przyjęcia dzieła Odkupienia jest Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, który uroczyście w imieniu Kościoła i narodu proklamowali polscy biskupi 19 listopada 2016 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach w obecności najwyższych władz państwowych z Panem Prezydentem na czele, około tysiąca kapłanów i co najmniej 150 tysięcy wiernych.

Polecamy zatem, aby zwieńczeniem obchodów każdego roku Wielkiej Nowenny była uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W tym dniu, w ramach każdej Mszy świętej po komunii świętej należy odnowić Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

1. Dalsze wytyczne i odpowiednie pomoce duszpasterskie dostarczy w późniejszym czasie Komisja Duszpasterska KEP.

Konferencja Episkopatu Polski
Katolicka Agencja Informacyjna